MEDYA MERKEZİ

Haberler
Medyada TSKB GYO
TSKB Gayrimenkul Sektöründeki Uzmanlığa Yeni Bir Boyut Getiriyor
TSKB Gayrimenkul Sektöründeki Uzmanlığa Yeni Bir Boyut Getiriyor

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) kurmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu'ndan gerekli izni aldı. TSKB, gayrimenkul değerleme alanındaki uzmanlığını bundan böyle yeni kurulacak gayrimenkul yatırım ortaklığına da yansıtacak.

Türkiye'nin ilk özel yatırım ve kalkınma bankası olmasının yanı sıra, gayrimenkul değerleme alanında da ülkenin önde gelen lisanslı kuruluşlarından birine sahip olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), bir gayrimenkul yatırım ortaklığı kurmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) gerekli izni aldı. SPK'nın 21 Aralık 2005 günü yapılan toplantısında, 100 milyon YTL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 10 milyon YTL
başlangıç sermayeli, TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. unvanlı  bir gayrimenkul yatırım ortaklığının kuruluşu onaylandı.

2003 yılından bu yana TSKB Gayrimenkul Değerleme Şirketi ile Türkiye'nin lider lisanslı değerleme kuruluşlarından biri haline gelen TSKB, gayrimenkul konusundaki uzmanlığını artık yatırımcıların hizmetine sunacak. Gayrimenkul Değerleme Şirketi 2005 yılında Euromoney dergisi tarafından Türkiye'de "En İyi Gayrimenkul Danışmanı" seçilen TSKB, bu önemli deneyimini, yeni kurulacak gayrimenkul yatırım ortaklığına da yansıtacak.

Türkiye'deki gayrimenkul sektörünü yakından tanıyan TSKB, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ile, yüksek getiri sağlayacak verimli ve likit gayrimenkullerden oluşan, cazip ve dengeli bir yatırım portföyü oluşturmayı amaçlıyor. TSKB GYO, lider girişimcisinin 55 yıllık bir geçmişe dayanan yatırım ve kalkınma bankacılığı deneyimi ile gayrimenkul değerleme alanlarındaki deneyimini birleştirerek, alanında  öncü ve güvenilir şirket olmayı hedefliyor. Ayrıca bu yeni gayrimenkul yatırım ortaklığı sayesinde, TSKB'nin toplam aktifleri, verimlilik ve kârlılık da gözetilerek artırılacak.

Bundan sonraki aşama olarak TSKB'nin, gayrimenkul yatırım ortaklığının kuruluş, yapılanma ve portföy oluşturma çalışmalarına en kısa zamanda başlayacağı ve SPK mevzuatına ve ekonomik koşullara bağlı olarak halka arzını gerçekleştireceği belirtiliyor.